Najczęstsze pytania

1. Dlaczego zaraz po zabiegu korekty zmarszczek mimicznych nie widzę efektu?

Zabieg korekty zmarszczek mimicznych przeprowadza się z substancją, która potrzebuje czasu, aby zadziałać na mięśnie. To normalne, że od razu po wizycie, a nawet następnego dnia nie widać rezultatu. Pierwsze efekty działania preparatu korygującego (osłabienie mięśni) można zauważyć po 3-4 dniach, a finalne – zwykle po 10-14.

Czas działania substancji korygującej zmarszczki mimiczne zależy od predyspozycji pacjenta i różnych czynników indywidualnych, jak rodzaj użytego preparatu, styl życia pacjenta itp. Efekt uśredniony to 3-6 miesięcy, z tym że u niektórych może się on wydłużyć, u innych – skrócić.

Nie ma w tej kwestii jednej złotej zasady dla każdego pacjenta, ponieważ każdy jest inny i inaczej widać u niego oznaki upływu czasu. Najlepiej zacząć od profilaktycznych zabiegów, np. stymulatorów. Gdy zaczną się pojawiać pierwsze oznaki starzenia się skóry (zwykle koło 30. roku życia): niewielka wiotkość, utrata jędrności, drobne zmarszczki, warto poddać się konsultacji lekarskiej lub kosmetologicznej. Ocenią one kondycję skóry i na podstawie tej analizy podejmuje się decyzję o dalszych działaniach.

Każdy pacjent inaczej pojmuje ból, dlatego dla jednych osób zabieg może być całkiem bezbolesny, inni mogą odczuwać pewien dyskomfort podczas wkłucia lub rozpierania przy podawaniu preparatu. Aby zapewnić jak największy komfort w czasie procedur z kwasem hialuronowym, stosujemy znieczulenie miejscowe, a niektóre preparaty dodatkowo zawierają znieczulającą lidokainę. Na pewno nie warto się sugerować cudzymi odczuciami i nastawiać negatywnie. Gdyby zabieg był „nie do przeżycia”, nie byłby tak popularny.

Trwałość efektów zabiegów estetycznych z kwasem hialuronowym są inne u każdego pacjenta. Zależą one od wielu czynników, w tym rodzaju zabiegu z kwasem hialuronowym, typu preparatu użytego do procedury, naturalnych predyspozycji pacjenta, anatomii, stylu życia itd. Generalnie kwas hialuronowy po aplikacji samoistnie się wchłania, a proces ten trwa, np. w przypadku ust, kilka, kilkanaście miesięcy. Po tym czasie zabieg należy powtórzyć, aby rezultat zachować.

Ciąża jest przeciwwskazaniem do robienia większości zabiegów estetycznych i kosmetologicznych, ale nie wszystkich. Na pewno nie należy korzystać z laseroterapii, radiofrekwencji mikroigłowej, mezoterapii igłowej i mikroigłowej, korekcji zmarszczek mimicznych, zabiegów z kwasem hialuronowym czy stymulatorami. Posiadamy jednak w ofercie gabinetu terapie, z których mogą skorzystać kobiety w ciąży. Zabiegi te są dobierane indywidualnie zależnie od stanu skóry i potrzeb pacjentki wyłącznie po profesjonalnej konsultacji.

Stymulatory posiadają zupełnie inną funkcję niż tradycyjne wypełniacze. Mają one za zadanie stymulować skórę do odnowy i regeneracji. Substancje aktywne w nich zawarte pobudzają produkcję kolagenu i elastyny oraz dbają o zachowanie odpowiednich parametrów w skórze, które tracimy wraz z upływem czasu. Ich własności działania można określić jako podtrzymujące i profilaktyczne. Niektóre stymulatory mogą dawać lekki efekt wypełnienia, jednak nie można go porównać do efektu po tradycyjnym wypełniaczu.

Stymulatory mają zupełnie inną rolę. Mogą poprzez pobudzenie naturalnych procesów regeneracyjnych w skórze ujędrnić i uelastycznić skórę, a także zadziałać profilaktycznie, by opóźnić/spowolnić proces starzenia się skóry. Pacjenci po regularnym stosowaniu stymulatorów mogą zauważyć poprawę napięcia skóry i regularności rysów twarzy, jednak nie należy oczekiwać od tych zabiegów efektu jak po chirurgicznym liftingu.

Stymulatory służą innym celom, mają za zadanie stymulować procesy w skórze i raczej opóźniać pojawianie się „chomików”, jednak ich nie zlikwidują. Tzw. chomiki, czyli opadające fałdki wokół brody, to grawitacyjny efekt starzenia się. Zanika kolagen i elastyna, tkanki środkowej i dolnej części twarzy zaczynają tracić naturalną sprężystość i opadają. Jeśli „chomiki” nie są zbyt zaawansowane, można je próbować zmniejszyć, np. technologią Endolift lub wolumetrią, gdy są jednak mocno zawansowane – pozostają metody chirurgiczne.

Okolica oka jest trudną zabiegowo okolicą, ale nie dlatego, że nie można jej poddawać zabiegom. Wręcz przeciwnie, należy o ten obszar dbać, tylko mamy tu kilka problemów: zmarszczki mimiczne (kurze łapki), wiotką i pomarszczoną skórę pod okiem lub cienie oraz ubytki pod oczami (worki, cienie, zapadnięta dolina łez). Zabiegi na każdy z wymienionych defektów są inne i najważniejsze, żeby osoba podejmująca się procedury, miała w tym temacie doświadczenie. Dobór właściwej metody, preparatu oraz czasu terapii są kluczowe, żeby bezpiecznie oraz skutecznie poprawić wygląd okolicy oka.

W naszym gabinecie konsultacja przed zabiegiem jest nieodłączną częścią każdej wizyty u lekarza medycyny estetycznej lub kosmetologa. W czasie tej rozmowy następuje ocena stanu zdrowia i kondycji skóry, analiza oczekiwań pacjenta i ewentualnych możliwych celów, które pozwoli osiągnąć zaplanowana terapia. Taki wywiad jest gwarancją bezpieczeństwa oraz satysfakcji zabiegowej i nie powinno się go pomijać, nawet jeśli wizyta nie jest pierwszą dla pacjenta, a jedną z kolejnych.